Antidepresan Nedir?

Antidepresan Nedir?

Antidepresanlar hastalarda depresyon semptomlarını hafifletmek için verilen reçeteli psikiyatrik ilaçlardır. Genellikle ruh hali ve davranış değişikliklerine neden olan beyindeki nörotransmitter kimyasal dengesizlikleri düzeltmek amacıyla kullanılır.

Antidepresanlar psikiyatrik sorunları geniş bir yelpazede kapsar. Bunlara sosyal anksiyete bozukluğu, anksiyete bozukluğu ve hafif şiddette kronik depresyon da dahildir.

Antidepresan ilaçlar depresyon belirtilerini rahatlatmak için bir ruh sağlığı uzmanı gözetiminde kullanılmalıdır. Çünkü bazı antidepresanların yan etkileri ve tehlikeleri olabilmektedir. Dahası, son yapılan çalışmalar, bu ilaçların etkinliği hakkında çeşitli soruları da beraberinde getirmiştir. Tek başına ilaç tedavisi genelde yeterli olmamaktadır. Ayrıca tedavi ile birlikte yaşam tarzı değişiklikleri de gerekebilir.  Antidepresan ilaçların riskleri ve yararları hakkında bilgi sahibi olarak, bu tedaviye yönelik daha doğru bir kişisel karar verebilirsiniz.

Antidepresanlar başlangıçta 1950’lerde geliştirilmiştir. Bunların kullanımı son yirmi yılda giderek daha da yaygın hale gelmiştir. Antidepresan kullanımı dünya genelinde her geçen gün artmaktadır.

1996 yılında ABD’de antidepresan kullanan 13,3 milyon kişi olduğu tespit edilmiştir. 2010 yılında bu rakam 23 milyon kişiye ulaşmıştır. Bunun nedenlerinden biri, ruh sağlığı tedavisi için kampanyaların daha yaygın hale gelmiş olmasıdır. Aynı zamanda halk da depresyon gibi ruh sağlığı sorunlarını artık kabullenir hale gelmiştir.

Yapılan bazı anket ve araştırmalarda toplanan verilere göre, antidepresan kullanımına en çok sanayileşmiş ülkelerde yaşayan insanların eğilimi olduğu sonucuna varılmıştır. Bu ülkelerde antidepresan kullanımı gün geçtikçe artmaktadır.

Antidepresanlar bazı psikiyatrik hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bu hastalıklar şunlardır:

  • Ajitasyon
  • Obsesif kompulsif bozukluk
  • Enürezis
  • Depresyon
  • Yaygın anksiyete bozukluğu
  • Majör depresif bozukluk
  • Manik-depresif bozukluklar
  • Travma sonrası stres bozukluğu
  • Sosyal anksiyete bozukluğu

Antidepresan İlaçlar Depresyon Tedavisinde Etkili Midir?

Depresyon, kişinin yaşam işlevi yeteneğini etkileyecek kadar şiddetli olduğunda, ilacın hayat kurtarıcı derecede faydalı olabileceğine çoğu ruh sağlığı uzmanı katılmaktadır. Yapılan çalışmalarda antidepresanların plasebo hastalığında daha etkili sonuçlar ortaya çıkardığı gözlenmiştir. Hafif depresyon belirtilerinde de etkisi görülmektedir. İleri seviyede depresyon durumunda ise antidepresan ilaçlar başka tedavi seçenekleri ile birlikte kullanılır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir