Kolesterol Nedir? Hızlı Kılavuz

Hepimiz bunun ne olduğunu biliyoruz, ancak hepimiz kolesterolün özelliklerine ve sağlık etkilerine aşina değiliz. Kolesterolün sağlık sonuçları çok ciddi olabilir. Bu farklılıkları anlamak, vücudunuzu nasıl sağlıklı tutacağınızı ve neden bazı sağlık problemleri yaşayabileceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Kolesterol kan damarlarımızda, kalbimizde, beynimizde ve diğerlerinde bulunur. Yiyeceğimizi işleme sürecinde vücudumuz kolesterol üretir ve onu kan dolaşımından kan dolaşımına bırakır. Ancak vücut doğru miktarda kolesterol almadığında ne olur?

Kolestrol Dengesi Nasıl Kurulur

Vücudumuz doğru miktarda kolesterol almazsa, bununla ilgilenmesi gereken organ karaciğerdir ve eksik olan neleri içerdiğini bulmak için çalışacaktır. Bu besinler A, D, E ve B-12 vitaminlerini içerir. Vücudumuzda her gün en azından buna çok ihtiyacımız var, ancak bazen daha fazlasına ihtiyaç duyabiliriz. Vücudumuzun hepsi farklı olduğu için, bu her birey için belirlenmelidir.

Kolesterolün faydalarından biri, bağışıklık sistemimizi aktif ve sağlıklı tutmasıdır. Bağışıklık sistemimiz bizi hastalık ve hastalıklardan korumak için çalışıyor. Bazı çalışmalar, bu tür bir eksikliğin grip geliştirme veya soğuk algınlığı yakalama şansımızı artırabileceğini göstermektedir.

Sağlık yararlarının yanı sıra, kolesterolün ne olduğuna nasıl bakabileceğimiz konusunda başka faydalar da vardır. Örneğin, kolesterol cildimizin ve tırnaklarımızın sağlığını korumaya yardımcı olur. Havadaki kirleticiler, sigara dumanı ve gıdalarımızdaki bazı kimyasallar gibi sağlıksız bir ortama katkıda bulunan birçok şey vardır.

Kolesterolün ne olduğunu düşündüğümüzde, çeşitli kolesterol türlerinin nasıl tedavi edileceği konusunda tavsiye alabiliriz. ‘İyi’ kolesterol ve ‘kötü’ kolesterol olarak kabul edilen spesifik kolesterol sınıfları vardır. Kötü kolesterol ‘LDL’ olarak adlandırılırken, iyi kolesterol ‘HDL’ olarak bilinir.

Vücudumuzdaki kolesterol seviyeleri ne kadar yüksek olursa, uzun süreli hasar görme şansı o kadar artar. Bu hasar fiziksel olabilir veya zihinsel olabilir. Vücudumuzda iyi kolesterol eksikliği, arzulanandan daha az görünmemize yol açacaktır.

Kolesterolün kan seviyeleri çok yüksekse, diyetimizde ve yaşam tarzımızda değişiklikler yapabiliriz. Meyve ve sebze alımımızı arttırmak ve ısırgan otu kökü gibi otlar kullanmak, vücudumuzun iyi ve kötü kolesterol dengesini kaybetmeden önce oldukları gibi geri dönmesini sağlayacaktır. Diyet değişiklikleri ile vücut eksik olan vitaminleri, mineralleri ve besinleri işlemeye başlayacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir