Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir

Meme kanseri, kadınların en sık görülen kanseridir ve Amerika Birleşik Devletleri’nde kadınlar için bir numaralı ölüm nedenidir. Memede veya çevresinde bir yumru veya şişliğin mutlaka kanser olmadığını bilmelisiniz, ancak göğüs kanserinde şişlik veya şişlikten sorumlu olabilir. Meme kanserine meme tümörleri, lenfoma veya iyi huylu tümörler neden olabilir.

Meme kanseri belirtileri kanserin bulunduğu yere bağlı olarak değişebilir. Bazı belirtiler şunları içerir: hassasiyet, ağrı, kızarıklık, yumru, ağrı, renk değişikliği veya meme bölgesinde rahatsızlık. Meme kanseri gibi bazı meme hastalıkları hayatı tehdit edici değildir, ancak meme kanseri belirtileridir. Bu semptomlardan herhangi birini yaşarsanız, tıbbi yardım alın.

Birçok semptom türü olmasına rağmen, aşağıda en yaygın semptomların bir listesi bulunmaktadır. Bunlar meme kanseri ile ilgili yaygın belirtilerdir. Diğer belirtiler benzer olabilir ve doğrudan kanserle ilişkili olmayabilir.

o Göğüste hassasiyet. Meme kanserinin olağan belirtisi, meme veya meme bölgesinde hassasiyettir. Bu kızarıklık, ağrı veya hassasiyet olabilir. Bazen, meme dokunması yapıldığında kanama olabilir. Tabii ki, semptomlar tekrarlanıyorsa, bir doktora gitmek iyi bir fikirdir.

o Göğüs çevresinde kızarıklık veya şişme. Bu aynı zamanda meme kanseri belirtisi olabilir. Bölmeler olarak da bilinir.

Meme Kanseri Kontrollerini Aksatmayın

o Mamografi. Çoğu zaman, meme muayeneleri yapıldığında, bir mamografi kanserli büyümelerin varlığını gösterebilir. Bununla birlikte, mamogramların kanserin iyi bir göstergesi olup olmadığı konusunda hala bazı tartışmalar vardır. Diğer belirtiler arasında kanserli bir yumru, hassasiyet, sıcaklık veya ısı veya meme başı, meme veya çevresindeki bölgelerdeki değişiklikler olabilir.

o Anormal mamografi sonuçları. Ailesinde meme kanseri öyküsü olan kadınların yaşamları boyunca meme kanseri geliştirme riski vardır. Anormal bir mamogram bulunursa, bu meme kanserinin bir işareti olabilir.

o Göğsün etrafındaki şişlikler, yumrular, şişlikler veya yumrular. Bunun nedeni mastektomi veya meme rekonstrüksiyonu gibi bir ameliyat olabilir.

o Meme ucundaki veya areoladaki değişiklikler. Genellikle, meme kanseri memenin üstünde bulunur. Göğsün alt kısmında topaklar, şişlikler veya topaklar bulunursa, bu meme kanserinin bir işareti olabilir. Aynı şey pembe olmayan kabarık meme uçları için de geçerlidir.

o Memenin enfeksiyonu. Bölgede olağandışı topaklar, yumrular veya topaklar meme enfeksiyonunun bir işareti olabilir. Tabii ki, meme dokunması yapıldığında kanama olan herhangi bir akıntı varsa, olası bir enfeksiyon olduğuna dair iyi bir işarettir.

o Göğüsten deşarj. Bölgede olağandışı topaklar, yumrular veya topaklar meme enfeksiyonunun bir işareti olabilir.

Bunlar meme kanserinin en yaygın belirtileridir. Diğer belirtiler benzer olabilir ve doğrudan kanserle ilişkili olmayabilir. Meme kanseriniz olabileceğinden endişeleniyorsanız, tıbbi yardım alın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir