Sağlık İçin Hayat Sigortası Kredisi

Sağlık İçin Hayat Sigortası Kredisi

Hangi bankadan kredi çekerseniz çekin kredi işlemlerine öncelikli olarak yapılan işlemlerden biri krediye dahil edilen hayat sigortası işlemidir.  Peki bu sigortayı yapmak zorunlu mudur?

Bankacılık düzenlemeleri, resmi düzenlemeler veya kredi çekme işlemlerinde kredinin yanında hayat sigortası yaptırma zorunluluğu yasal olarak bulunmamaktadır. Tüketiciye zorunluymuş gibi yansıtılan bu durum çoğu zaman bankalar ve tüketici arasında problemlere neden olmaktadır. Kredi çekerken hayat sigortası yaptırma zorunluluğunuz olmadığından dolayı istediğiniz takdirde hayat sigortası istemediğinizi bir dilekçe ile bankaya bildirebilirsiniz. Banka dilekçenize olumlu cevap vermediği takdirde Tüketici Hakları Hakem Heyetine başvurabilirsiniz.

Hayat sigortası yaptırmak kredi açısından bir avantaj sağlamasa da günümüz şartları açısından avantaj sağlayabilmektedir. Kredi çekerken hayat sigortası yaptırdığınızda yaralanma veya ölüm olması halinde ailenize avantajlar sağlayacaktır.

Hayat Sigortası Yaptırmanın Avantajları

Her an başımıza bir kaza gelme ihtimali vardır. Bu kazalar bazen ölümle veya ağır yaralanma ile sonuçlanabiliyor. Kredi kullandığınızda başınıza bir kaza gelmesi durumunda bazı prosedürler uygulanmaktadır ve bu prosedürler bizim ve yakınlarımızın canını sıkabilir.

Kredi sahibi vefat etmesi durumunda kredi borcu bireyin yasal varisinden tahsil edilme durumu söz konusu olur. Bu durum hem tüketici hem de banka açısından risk içermektedir. Kredi çekerek hayat sigortası sonuçlarını önceden belirleyebilmek için bankalar.org  sitesinden öğrenebilirsiniz.

Banka dışında farklı firmalardan sigorta yapılabilir mi?

Resmi olarak kredi çekerken hayat sigortası yaptırma zorunluluğu olmadığı gibi, hayat sigortasını krediyi çektiğiniz bankadan alma gibi bir zorunluluğunuzda bulunmamaktadır. Hayat sigortasını size uygun gelen bir sigorta acentesinden yaptırabilirsiniz. Fakat istatistiklere göre kredi kullanımlarında çoğunlukla kredi çekilen bankadan hayat sigortası yaptırılmaktadır. Oysaki tüketici kendisine en uygun hayat sigortasını araştırıp daha düşük tutarlarda hayat sigortası yaptırabilir. Bankalar online şekilde sigorta araştırması yaparak size uygun en avantajlı hayat sigortası seçeneğine ulaşabilirsiniz.

Kredi çekilirken gerçekleştirilen bazı işlemler krediye maliyet olarak eklenir. Hayat sigortası da bu işlemlerden biridir. Hayat sigortasının krediye maliyeti krediyi kullanan kişinin yaşı, cinsiyeti ve kredi miktarı etkilemektedir.

Sizde kredi kullanacağınız durumda hayat sigortasına ihtiyaç duymayacağınızı önceden belirleyip daha sonra harekete geçebilirsiniz. Böylece avantaj ve dezavantajlarını göz önünde bulundurarak kendiniz için daha doğru bir karar vermiş olursunuz.

Kaynak: https://www.bankalar.org/

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir