Spot Eşyalar Arasında Medikal Ürünler

“Tıbbi cihaz”, üretici tarafından tek başına veya kombinasyon halinde kullanılması amaçlanan herhangi bir alet, aparat, makine, cihaz, implant, laboratuvar kullanımı için reaktif, yazılım, malzeme veya benzeri veya ilgili diğer eşya anlamına gelir.
Hastalıkların teşhisi, önlenmesi, izlenmesi, tedavisi veya hafifletilmesi, yaşamı desteklemek veya sürdürmek, gebelik kontrolü, insan vücudundan türetilen örneklerin laboratuvar ortamında incelenmesi yoluyla bilgi sağlanması gibi amaçlar için tıbbi cihazlar kullanılmaktadır.

Bazı ülkelerde tıbbi cihaz olarak kabul edilebilecek ancak diğerlerinde bulunmayan ürünler şunlardır:
Dezenfeksiyon maddeleri, engelli insanlar için yardım araçları, hayvan ve/veya insan dokularını içeren cihazlar, laboratuvar ortamında fertilizasyon veya destekli üreme teknolojileri için cihazlar.
Tıbbi cihazlarda özellikle sarf malzemeler tek kullanımlık olup kullanıldıktan sonra özel saklama alanlarında saklanır. Daha sonra ise atıklar normal atıklarla karıştırılmadan özel alanlarda imha edilir. 2. el olarak tıbbi cihazların tamamı alınmasa da büyük bir kısmı 2. el olarak alınabilmekte ve kullanımında herhangi bir sakınca olmamaktadır.

İkinci el tıbbi cihazların satışının yapıldığı yerlerde ister tek bir cihaz isterseniz toplu halde klinik projeleri için cihaz bulabilirsiniz. Ayrıca birçok cihaz garanti kapsamında olabiliyor. Bazı İkinci El Eşya Alım Satımı cihazlarının satışını yapan yerler kendileri belli süreler için garanti vermektedir.

Anestezi cihazı, Ventilatör, Defibrilatör, Elektrokoter, Aspiratör cihazı, Ultrason cihazı, Fetal Monitör, EKG cihazı, Hastabaşı monitörü, Vital monitör, Pulseoksimetre, Küvöz, Nemlendirici, Enjektör pompası, İnfüzyon pompası, Mama pompası 2. el olarak temin edilebilmekte ve düzenli bakımları yapıldığı sürece herhangi bir problem olmamaktadır. 2. el tıbbi aletlerin dışında spot tıbbi cihazlarda alınabilir. Üretici firmalarının satış tahminlerinin altında satış olduğu zaman ellerinde bulunan cihazları spotçu mağazalarına uygun fiyata verip satışa çıkarabilmektedirler. Spot tıbbi cihazlar da yeni üründen bir farkı olmayıp oldukça uygun fiyatlara elde edilebilmektedir.

En değerli varlığımız olan sağlık günümüzde tıbbi cihazların doğru çalışmasına bağlı olarak doğrudan etkilenmektedir. Bu nedenle tıbbi cihazlar alınırken son derece dikkatli olunmalı sıfır, İkinci El Eşya Satan Yerler den alında veya spot bile kullanılmadan önce ve kullanılmaya başladıktan sonra düzenli periyotlarla kalibrasyon işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

Spot eşya veya ikinci el mağazasından alınan ürünlerde de ürünün CE standartlarına ve varsa ürünle ilgili özel standartlarda uygunluğunun kontrol edilmesi ve ilgili standarda dair belgenin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Standarda uygun olmayan veya kalibrasyon testlerinden geçmeyen cihazlar alınmamalı tamiri mümkünse tamir edildikten sonra tekrar kalibre edilip daha sonra işleme alınmalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir